Профілактика раку молочної залози

До групи ризику розвитку раку молочної залози належать усі жінки старше 25 років. На жаль, не існує чітких правил, дотримання яких гарантувало б, що рак ніколи не виникне. Проте знання і застосування профілактичних заходів може знизити ризик розвитку хвороби і зменшити кількість випадків запущених форм злоякісної карциноми молочних залоз.

  1. Щорічні профілактичні огляди – це можливість діагностувати хворобу на ранній стадії і профілактика розвитку пізніх форм раку молочної залози. Злоякісні захворювання грудей на ранніх стадіях не мають жодних симптомів. Щоб виявити утворення у молочних залозах самостійно, необхідно враховувати багато факторів – щільність тканини залози та її розмір, розташування й розміри самої пухлини. У більшості випадків навіть досвідчений спеціаліст не в змозі виявити за допомогою тільки рук ранні форми раку грудей. Використання сучасних методів діагностики (наприклад, мамографія з томосинтезом) дозволяє виявити навіть передракові стани, приміром, неінвазивну внутрішньопротокову карциному. 
  2. Знання сімейної історії злоякісних утворень молочних залоз та інших форм раку дозволяє вчасно та правильно обрати тактику спостереження, а отже, виявити ранні ознаки захворювання. 
  3. Грудне вигодовування знижує ризик розвитку раку молочної залози. Справа в тому, що біологічна роль тканини молочної залози — вироблення молока. Кожен менструальний цикл — це своєрідна підготовка організму до вагітності. Протягом циклу у тканинах молочної залози відбувається низка змін, що супроводжуються активізацією певних процесів у клітинах, які повинні продукувати молоко. По суті, клітини молочної залози, які не виконали своєї біологічної ролі, перебувають у процесі очікування і постійного поділу, що підвищує ризик захворюваності на рак молочної залози.
  4. Доведено, що фізична активність знижує ризик розвитку деяких форм злоякісних захворювань та зменшує рівень рецидивів після проведеного комплексного лікування. Це стосується і раку молочної залози.
  5. Немає чітких даних про прямий зв’язок між курінням і вживанням алкоголю та розвитком раку молочної залози. Але вірогідність розвитку злоякісних процесів у шлунково-кишковому тракті, сечовому міхурі та легенях підвищується при наявності шкідливих звичок.