Роль лікувальної гімнастики в реабілітації при РМЗ

Фізичні вправи позитивно впливають на всі обмінні процеси та посилюють функції кровоносної та лімфатичної систем. Також вони підвищують тонус нервової системи, стимулюють роботу залоз внутрішньої секреції, поліпшують обмінні процеси тощо.

ЛФК відіграє дуже важливу роль в реабілітації пацієнток під час та після лікування РМЗ. Лікувальну гімнастику починають застосовувати ще на передопераційному етапі лікування з метою поліпшення адаптації до фізичних навантажень, зменшення частоти післяопераційних ускладнень.

Під час раннього післяопераційного періоду (1-3 доба після операції) за допомогою спеціальних вправ можна запобігти виникненню застійних явищ в легенях, тромбозів та емболій кінцівок; поліпшити крово- та лімфообіг та відтік рідини з операційної рани через дренажні трубки. На цьому етапі також здійснюється профілактика тугорухливості плечового суглобу, лімфостазу верхньої кінцівки.

У віддаленому післяопераційному періоді (4-7 доба після операції) важливо займатись фізичними вправами для підтримання тонусу м’язів верхнього плечового поясу (руки, верхній грудний та шийний відділи хребта). Також обов’язковим є виконання вправ для профілактики обмеження амплітуди руху руки, набряків верхньої кінцівки.

У відновному та тренувальному періодах важливо, щоб комплекс вправ лікувальної гімнастики розроблявся індивідуально для кожної пацієнтки. Повинні враховуватись не тільки наслідки операції на молочній залозі, але й супутні захворювання опорно-рухового апарату, серцево-судинної системи, перенесені раніше травми тощо. У цих періодах украй потрібне спостереження реабілітолога, щоб своєчасно виявити та усунути порушення роботи плечового суглобу або початок раннього лімфостазу.

На всіх етапах реабілітації обов’язковим є виконання дихальної гімнастики.