Рідкісні пухлини МЗ

Під час консультативного прийому онколог інколи зустрічається із випадками рідкісних злоякісних пухлин молочної залози, які вимагають окремих підходів як до діагностики, так і лікування. Обмеження цитологічною діагностикою, на жаль, не дозволяє правильно визначити тип пухлини та оцінити як протокол хіміотерапії, так і необхідність неоад’ювантного (передопераційного) лікування.

Діагностика

Тільки гістологічне та імуногістохімічне дослідження дозволяють встановити правильний діагноз. Саме для цього проводиться трепан-біопсія. Чимало рідкісних карцином є «тричі негативними», зокрема медулярна, метапластична, плоскоклітинна, аденокістозна, мукоепідермоїдна карциноми. Нейроендокринні карциноми, навпаки, можуть мати естрогенові та прогестеронові рецептори. 

Деякі рідкісні пухлини

  • Саркоми молочних залоз – також дуже рідкісна патологія. Проявляється зазвичай великою пухлиною молочної залози без ураження підпахвових лімфовузлів.
  • Метастази інших пухлин (меланома, пухлини шлунково-кишкового тракту, легень, гінекологічні та урологічні пухлини, голови та шиї, саркоми, лімфоми тощо) в молочну залозу можуть імітувати собою первинну пухлину. Вирішальним у діагностиці є ретельне імуногістохімічне дослідження та повноцінне обстеження пацієнтки. 
  • Окремо треба відзначити імплант-асоційовану лімфому, яка характеризується скупченням навколо імплантів рідини, що містить CD30+ лімфоцити, які є субстратом пухлини. Такі ж клітини зустрічаються і в тканинах навколо капсули імпланту.

 

Лікування

Від «класичних» варіантів раку рідкісні пухлини відрізняються різною чутливістю до протипухлинного лікування та різним прогнозом. Для багатьох варіантів рідкісних пухлин не існує стандартів лікування. Це стосується як хіміо- та радіотерапії, так і необхідності видалення підпахвових лімфовузлів (саркоми, аденокістозна карцинома тощо).