Хірургія як мистецтво

Дата публікації: 13.01.2022

Питання до Центру мамології LISOD:

Діагностовано рак молочної залози і попереду — операція. Хірург каже, що потрібно видалити залозу повністю. Чи можливе відновлення грудей? Кому така операція не проводиться? (Ольга А.)

На запитання відповідає онколог, хірург, завідувач Центру мамології LISOD Андрій Жигулін:

— За останні десятиліття з’явилося і вдосконалилося багато технік хірургічного лікування раку молочної залози. Як правило, кожній жінці, що звернулася до нас, можемо запропонувати від двох до п’яти варіантів втручання, які дадуть однаковий онкологічний результат — повне видалення пухлини. А ось естетичний результат у цих втручань може бути різним.

У тих випадках, коли неможливо уникнути повного видалення залози, ми завжди пропонуємо реконструкцію — відновлення грудей. Для чого це потрібно? Нині хірурги не тільки роблять усе можливе, щоб вилікувати пацієнтку, але й піклуються про те, щоб надалі жінка мала високу якість життя. Коли закінчується процес лікування, пацієнтка повертається до звичних справ — і вона має насолоджуватися кожним моментом, має із задоволенням дивитися на себе в дзеркало, у неї не повинно бути комплексів і проблем в особистому житті. Це основна ідея і основний концепт сучасного хірургічного лікування раку молочної залози. Реконструкція поліпшує не тільки безпосередній вигляд грудей, але й змінює на краще психоемоційний стан, самооцінку, фізичну активність, а також сімейне і, зрозуміло, сексуальне життя жінки.

Реконструкція показана всім пацієнткам. Неможлива вона лише у двох випадках: коли маємо справу з агресивною формою раку, яка погано піддається лікуванню і має схильність до прогресії, та небажання самої пацієнтки.

Можливостей для відновлення молочної залози або корекції її форми зараз дуже багато. Я впевнений, що лікар повинен обов’язково обговорити можливість реконструкції з пацієнткою. Навіть у випадку проведення мастектомії, навіть якщо сам не володіє технологіями подібних втручань, хірург повинен враховувати можливість проведення реконструкції в майбутньому. Тож потрібно максимально зберегти шкіру, при можливості — сосково-ареолярний комплекс і субмамарну складку.

Реконструкція грудей — це онкопластична хірургія, тобто онкологічна операція проводиться таким чином і з використанням того технічного потенціалу, який допомагає зробити залозу красивою. Так ми одночасно розв’язуємо дві проблеми: видаляємо пухлину і робимо молочну залозу іноді навіть кращою, ніж вона була до операції. Ми можемо збільшити або зменшити груди, якщо жінка все життя про це мріяла, підтягнути їх, надати їм більш привабливу форму тощо.

Коли нам доводиться видаляти молочну залозу, виникає питання варіанту реконструкції. Вона може бути одномоментною (коли і видалення, і відновлення відбуваються під час одного втручання) та відтермінованою: спочатку видаляється молочна залоза, а реконструкція проводиться через рік-два після закінчення основного етапу лікування.

Рішення приймається виходячи з конкретної клінічної ситуації, особливостей хвороби, стану пацієнтки, її анатомії, стану шкіри, об’єму лікування тощо. Хірург повинен врахувати багато різних аспектів, обговорити їх із пацієнткою і разом із нею прийняти рішення про те, яка операція буде найкращою, виходячи з усіх нюансів і технічних особливостей.

Також хочу звернути увагу на важливий момент. Реконструктивні втручання потребують спеціальної підготовки і високої кваліфікації лікаря-хірурга. Тому дуже важливо, щоб пацієнтка, яка погоджується на операцію, заздалегідь отримала від лікаря всю інформацію. Про втручання, яке буде проведене, про можливі варіанти, про можливі ризики і ускладнення, про їх усунення. Тому, погоджуючись на реконструкцію молочної залози, найголовніше для жінки — потрапити в руки професіонала.

Центр мамології LISOD організований за найвищими європейськими стандартами, які прописані в рекомендаційних документах Європейського товариства мастології (EUSOMA). Саме це товариство займається формуванням стандартів якості та найбільш ефективних підходів в діагностиці, лікуванні, реабілітації та супроводі пацієнтів із раком молочної залози. Тож ми взяли за основу ці стандарти і втілили їх у життя. І ви знаєте, результати нашої роботи вражають колег навіть із найкращих європейських і американських центрів. До речі, наш центр визнаний одним із навчальних центрів ВRESO, тож до нас приїжджають навчатися хірурги-мамологи не тільки з різних регіонів України, але й з багатьох країн Європи.

Ми намагаємось створити максимально сприятливе середовище для кожної пацієнтки — від першого звернення в LISOD і до одужання, на всіх етапах діагностики, лікування, реабілітації та спостереження. Ми прагнемо дати пацієнткам якомога більше, щоб полегшити  складний період життя, пов’язаний із лікуванням раку молочної залози, бо кожна з них достойна перемогти цю серйозну хворобу.

 

Запишіться на консультацію:

0-800-500-110 — безкоштовно по Україні;

+38-044-277-8-277