Рак: до якого лікаря звернутись по допомогу?

Дата публікації: 19.01.2022

Коли у людини виявляють пухлину, вона хоче якнайшвидше позбутися хвороби. І шукає хірурга, який міг би видалити небезпечне утворення. Але чи завжди хірургічне втручання має бути першим кроком? Давайте розберемося.

Потрібно знати, що лікування більшості онкологічних захворювань є комплексним, тобто застосовуються різні методи (хірургія, променева терапія, хіміотерапія, гормональна, таргетна, імунотерапія та їх різні комбінації). Обираючи той чи інший метод впливу на пухлину, лікарі ніколи не діють навмання: фахівці провідних онкологічних центрів керуються даними клінічних досліджень та настановами міжнародних протоколів. Їх розробка — наслідок роботи лікарів та науковців із різних країн. Кожен протокол — це досвід лікування тисяч пацієнтів і можливість досягти найкращого на сьогодні результату.

Раніше у нашій країні практично всіх пацієнтів із раком одразу скеровували до хірурга. Якщо дозволяв розмір пухлини, її видаляли, а вже після цього у разі потреби вдавалися до інших методів — хіміотерапії або променевої терапії. Але хірургічний етап є хоча й ключовим, проте лише одним із кількох інших важливих етапів лікування. До того ж, він не завжди показаний або навпаки – сам по собі потребує декількох етапів.

Ще один важливий аспект — завдяки багатьом клінічним дослідженням стало відомо, що при деяких типах пухлин не завжди треба починати з операції. Результат буде успішнішим, якщо, наприклад, спочатку провести хіміотерапію, гормональну або променеву терапію. Така тактика сприятиме зниженню ризику рецидиву хвороби. До речі, завдяки цьому пухлина може зменшитися і навіть повністю зникнути, відповідно, знадобиться хірургічне втручання у значно меншому обсязі. Це дуже важливо при виконанні органозберігаючих операцій, адже що менше патологічної тканини потрібно видалити, тим кращим буде функціональний та естетичний результат, особливо в хірургії молочної залози.

З іншого боку деякі пухлини можуть мати нетипові прояви, симптоми та локалізацію, вони можуть бути первинними та вторинними. Тому важливе не тільки виявлення самої хвороби, але й так звана диференціальна діагностика, тобто встановлення точного діагнозу з урахуванням усіх можливих особливостей. А вже потім — формування адекватного плану лікування

Тож перший фахівець, до якого має завітати на консультацію пацієнт із підозрою на рак (або вже із діагностованою хворобою), — клінічний онколог. Це лікар, який має знати про лікування усіх видів раку і може вирішити кожну діагностичну та лікувальну задачу в комплексі. Він вивчає міжнародні протоколи і відстежує зміни рекомендацій. Він знає, які методи діагностики будуть оптимальними в кожному конкретному випадку.

У LISOD пацієнти одразу потрапляють на консультацію до клінічного онколога. Це ізраїльські та українські лікарі зі значним досвідом діагностики та лікування різноманітних онкологічних патологій. Проводиться клінічний огляд, з’ясовуються деталі захворювання, уточнюється особиста та сімейна історія хвороб тощо. Після проведення необхідних обстежень клінічний онколог виносить кожен випадок на обговорення мультидисциплінарного консиліуму, у якому беруть участь фахівці різних спеціальностей (клінічні онкологи, променеві терапевти, хірурги, радіологи, патоморфологи, реабілітологи тощо). З урахуванням особливостей конкретної хвороби, віку та стану здоров’я пацієнта визначається оптимальна тактика лікування.

Лікування раку — це командна робота, де кожен фахівець на своєму місці, усі разом вони допомагають пацієнту пройти цей складний шлях до одужання. Без хірургії часто не обійтися, але місце операції в індивідуальному плані лікування має визначати не тільки хірург, а консиліум команди фахівців. Тож перший і дуже важливий крок — це консультація клінічного онколога.

 

Запишіться на прийом клінічного онколога:

0-800-500-110 — безкоштовно по Україні;

+38-044-277-8-277.